Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /2015/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Opieka okołoporodowa | AG Agnieszka Glica psychoterapeuta Katowice - psychoterapia Gestalt

Warning: A non-numeric value encountered in /2015/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: A non-numeric value encountered in /2015/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /2015/plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 85

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /2015/plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Opieka okołoporodowa

 

Co warto o niej wiedzieć? Czym jest? 

W obszernym dokumencie dotyczącym standardów opieki okołoporodowej w Polsce, obowiązującym od 20 września 2012r. w wielu miejscach są zapisy odnoszącej się wyłącznie do fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połóg itp. Wśród tych akapitów, brakuje jednak informacji o potrzebie uważności na stan emocjonalny przyszłych lub świeżo “upieczonych” mam i ojców.

Jestem psychoterapeutką Gestalt. Bliskie jest mi całościowe spojrzenie na zdrowie człowieka. Uważam, że nie tylko wskaźniki fizjologiczne definiują nasze zdrowie, ale również składa się na nie równowaga i spokój emocjonalny. Psychika jest niemierzalna za pomocą parametrów biologicznych, kluczem do niej jest proste pytanie: “Jak się czujesz?”. Często w tym szczególnym okresie, kobiecie i mężczyźnie bardzo trudno, jest się przyznać ( nawet przed samym sobą), że nie zawsze jest dobrze, że zamiast poczucia szczęścia - towarzyszy mi lęk. Kobiety w okresie okołoporodowym często są przekonane, że z nimi jest „coś nie tak”, gdy nie czują wszechogarniającej radości rodem z hollywoodzkiego filmu. Milczą i pozostają ze swoimi obawami same. Zapominając, iż ich wewnętrzny spokój, jest równocześnie spokojem dziecka.

 

Czym jest i do kogo jest kierowana opieka okołoporodowa?

Towarzysze od lat parom, kobietom i mężczyznom, na różnych etapach rodzicielstwa. Uważam, że opieka okołoporodowa nie dotyczy wyłącznie czasu ciąży, porodu i połogu. To również czas, kiedy para decyduje się na zostanie rodzicami i pomimo swojej gotowości oraz dbałości o siebie, nie może doczekać się dziecka.

Zarówno okres starania się o dziecko, jak i sama ciąża czy narodziny niemowlaka, to czas szczęśliwy i jednocześnie stresujący. Na każdym z etapów u kobiety mogą pojawiać się skrajne nastroje, objawy lękowe, nastroje depresyjne, co w sumie składa się na wysoki poziom stresu.

Uważność na siebie i decyzja o skorzystania nawet z minimalnej interwencja terapeutycznej lub ze stałego wsparcia psychoterapeutycznego w tym szczególnym okresie - okołoporodowym, może się okazać niezwykle skuteczna i wspierająca dla kobiet i mężczyzny. Psychoterapia może:

  • wzmocnić parę starających się lub oczekujących na dziecko, w trudnych momentach związanych m.in rozczarowaniem i obawą o wyniki dalszego leczenia.
  • uchronić i zabezpieczyć relacje partnerskie, aby w trudnych momentach partnerzy nie oddalali się od siebie.
  • być przewodnikiem dla przyszłej relacji matki i ojca z dzieckiem, gdyż zwykle nie jest prosto przeorganizować swoją codzienność, zrezygnować z przyzwyczajeń, pogodzić obowiązki rodzicielskie, partnerskie i zawodowe.

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /2015/modules/mod_menu/helper.php on line 97